VITAJTE V E - PORADNI.

Vitajte!

Máte problém, potrebujete radu, vysvetlenie alebo chcete zverejniť svoje skúsenosti a názory?

Tak Ste na správnom mieste. Sme tu pre Vás.

Píšte....

2013/12/10

Chcem sa spýtať, či existujú zákonné možnosti...

Dobrý deň, manželka je osoba ZŤP, odkázaná na individuálnu dopravu, bol jej priznaný aj kompenzačný príspevok na osobnú asistenciu v oblasti prepravy.
V zákone č. 447/2008 § 22 odst. 5 je uvedený zoznam činností, kedy môže osobnú asistenciu vykonávať rodinný príslušník. Preprava v tomto zozname nie je uvedená.
Ale manželka z osobných dôvodov nechce žiadneho iného asistenta okrem mňa. 
Chcem sa spýtať, či existujú zákonné možnosti, /výnimka, zmiernenie tvrdosti zákona a pod./, aby mi bola osobná asistencia na prepravu ako rodinnému príslušníkovi uznaná. Za odpoveď ďakujem

3 komentáre:

eporadca povedal(a)...

Dobrý deň

Otázka je skôr smerovaná na UPSVaR, kde Vám danú požiadavku môžu odsúhlasiť

Ako pomôcka Vám poslúži :

Slúži na zabezpečenie prepravy fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím na jej pracovné, vzdelávacie, rodinné alebo občianske aktivity, ak je fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.

Kto môže žiadať o peňažný príspevok na prepravu:
Peňažný príspevok na prepravu sa poskytne, ak:

je fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaná podľa komplexného posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom t.j. nie je schopná na rovnakom základe s ostatnými fyzickými osobami a pri rešpektovaní jej prirodzenej dôstojnosti premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy osôb (napr. autobus, vlak, trolejbus) a späť, nastupovať do vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a udržať sa v ňom počas jazdy a vystupovať z takéhoto vozidla alebo zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy osôb najmä z dôvodu poruchy správania pri duševných ochoreniach, vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi, straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy sfinkterov,
fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím na svoje pracovné aktivity, vzdelávacie aktivity, rodinné aktivity alebo občianske aktivity využíva prepravu zabezpečovanú osobou, ktorá má oprávnenie na vykonávanie prepravy, obcou alebo registrovaným poskytovateľom sociálnych služieb,
sa vydá právoplatné rozhodnutie o poskytnutí peňažného príspevku na prepravu, ktoré vydáva príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Podmienka využívania osobného motorového vozidla na pracovné aktivity je splnená aj vtedy, ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím podniká, prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v mieste svojho trvalého pobytu.

Nárok na peňažný príspevok na prepravu zanikne ak sa poskytol neprávom alebo jeho poskytovanie prestalo plniť svoj účel, ak sa zmenia skutočnosti rozhodujúce na trvanie nároku na peňažný príspevok na prepravu, (napr. hodnota majetku fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím je vyššia ako 39 833 €), alebo dňom smrti fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorej sa peňažný príspevok poskytoval.

Výška peňažného príspevku na prepravu:
Peňažný príspevok na prepravu je možné poskytnúť mesačne najviac vo výške 51,02 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Výška peňažného príspevku na prepravu sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od preukázaných nákladov na prepravu a od príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
Príjem fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím vyjadrený v násobkoch sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu do 2 do 3 do 4 do 5
Výška príspevku v % z preukázaných nákladov na prepravu 95% 90% 70% 50%

Ako vybavím peňažný príspevok na prepravu:
Žiadosť o priznanie peňažného príspevku na prepravu sa podáva písomne na mieste príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa trvalého pobytu. Na výzvu príslušného orgánu je fyzická osoba povinná predložiť aj iné doklady, ktoré sú podkladom na rozhodnutie. Žiadateľ musí svoju žiadosť odôvodniť.

Viac na http://www.socialne.zilina.sk/tazko-zdravotne-postihnuty/kompenzacia-socialnych-dosledkov-tazkeho-zdravotneho-postihnutia/opakovane-penazne-prispevky/penazny-prispevok-na-prepravu/

eporadca povedal(a)...

Rozsah osobnej asistencie sa určuje podľa činností uvedených v prílohe č. 4 zákona č.447/2008 Z. z., ktoré si nemôže fyzická osoba so zdravotným postihnutím vykonávať sama a počtu hodín, ktoré sú potrebné na ich vykonanie. Každý človek je individualista a z toho vyplýva, že aj u občanov s rovnakým druhom zdravotného postihnutia môže tá istá aktivita trvať rôzne dlho. Pri stanovovaní rozsahu sa zohľadňujú a rozlišujú činnosti vykonávané každodenne, pravidelne a tie ktoré sa vykonávajú zriedkavejšie.

Rozsah hodín sa vypočítava na kalendárny rok. Pre určenie optimálneho počtu hodín osobnej asistencie t.j. takého počtu, ktorý umožňuje fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím viesť nezávislý život podľa jej predstáv a súčasne zodpovedá skutočnej potrebe a časovému úseku pre jednotlivé činnosti určenej zodpovedným pracovníkom, je dôležité prihliadať najmä na:

vyjadrenie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím o svojich potrebách
na jeho postavenie v rodine a pôsobenie ostatných členov rodiny pri poskytovaní pomoci tomuto občanovi
a na to v akom prostredí žije.

Tlačivo žiadosti a súvisiace tlačivá sú tu: Žiadosť o PP na kompenzáciu, Potvrdenie o podaní daňového priznania a Vyhlásenie o majetku, Výkaz o odpracovaných hodinách OA, Potvrdenie o vyplatených odmenách OA.

eporadca povedal(a)...


V prílohe č. 4 447/2008 je
Zoznam činností na účely určenia rozsahu potrebnej osobnej asistencie, kde je aj v osobnej asistencií preprava
http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSVaR/tlaciva/priloha_c.4_447-2008.pdf