VITAJTE V E - PORADNI.

Vitajte!

Máte problém, potrebujete radu, vysvetlenie alebo chcete zverejniť svoje skúsenosti a názory?

Tak Ste na správnom mieste. Sme tu pre Vás.

Píšte....

2011/05/17

Zmena pracovného zaradenia

Zmena pracovného zaradenia a invalidný dôchodok.
Som na 45% invalidnom dôchodku. Vykonávam dosť fyzický náročnú prácu, ponad moje sily. Na odporúčanie lekára som poprosila zamestnávateľa o pridelenie mi práce vhodnej pre môj zdravotný stav. Neuspela som. Vraj mám dať výpoveď. Za rádu ďakujem, Jana

4 komentáre:

eporadca povedal(a)...

Zákonník Práce
Preradenie na inú prácu
§ 55
(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak
a) zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať naďalej doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia,

b) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,

c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len karanténne opatrenie ),

d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,

e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,

f) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.

eporadca povedal(a)...

....pokračovanie...
(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

(4) Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.

(5) Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Zamestnávateľ je povinný prihliadnuť aj na to, aby táto práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu.

(6) Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní okrem prípadov uvedených v odseku 4.

eporadca povedal(a)...

Zákonník práce ukladá zamestnávateľovi povinnosť v niektorých prípadoch preradiť zamestnanca na iný druh resp. miesto výkonu práce, aj v prípadoch keď
- vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu,
čo je Váš prípad.
Zamestnávateľ pri akomkoľvek preradení musí dbať na to, aby práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu.
Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu o tom písomné oznámenie kde budú uvedené dôvody preradenia a čas jeho trvania.
Preradenie z vyššie uvedených dôvodov je vždy dočasné, a ako náhle pominú dôvody preradenia, mal by byť obnovený pôvodný stav podľa pracovnej zmluvy.

Anonymný povedal(a)...

Ale myslím si, že je tu jeden háčik - nastúpili ste na tento druh práce ako invalidný občan a teda ste súhlasili s touto prácou a aj váš lekár vám dal súhlas na túto prácu ? Ak áno, tak si myslím, že zamestnávateľ nie je povinný vás preradiť. Sú časté prípady že sa stanete nadbytočný a doporučia vám dať výpoveď, lebo nebudú mať pre vám zodpovedajúcu prácu ku vášmu zdravotnému stavu.
Iná otázka je, keď ste sa stal invalidný v priebehu zamestnania, tak to je o inom. Anka