VITAJTE V E - PORADNI.

Vitajte!

Máte problém, potrebujete radu, vysvetlenie alebo chcete zverejniť svoje skúsenosti a názory?

Tak Ste na správnom mieste. Sme tu pre Vás.

Píšte....

2013/09/24

Dobrý deň, som študentkou 6 ročníka denného štúdia na vysokej škole a mám 26 rokov.....

Dobrý deň, 
som študentkou 6 ročníka denného štúdia na vysokej škole a mám 26 rokov, pričom som prekročila štandardnú dĺžku štúdia, a preto nemám nárok na sociálne štipendium. S rodičmi nebývam, ale bývam s invalidným dôchodcom, kde mám aj trvalý pobyt už viac ako rok. Nie som vlastníčkou ničoho. Na úrade sociálnych vecí a rodiny mi povedali, že musím mať súdom stanovené výživné od rodičov o hodnote min. 30% životného minima (obidvaja rodičia pracujú). Zaujíma ma, kto sa v mojom prípade berie ako spoločne posudzovaná osoba a aj či musím mať súdom stanové výživné od rodičov vzhľadom na to, že už nie som nezaopatrené dieťa a mám s nimi dobrý vzťah? Mám nárok na pomoc v hmotnej núdzi? 

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

2 komentáre:

eporadca povedal(a)...

Dobrý deň

Dávam do povedomia viacero príspevkov na danú tému
http://www.eporadna.blogspot.sk/#uds-search-results

eporadca povedal(a)...

a) hmotná núdza t.j. stav keď príjem študenta staršieho ako 25 rokov, čiže aj 26 ročného študenta nedosahuje životné minimu a príjem si nemôže zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením,

b) hmotná núdza 26 ročného študenta je posudzovaná tak, že sa prihliada na príjem a majetkové pomery 26 ročného študenta,

c) uplatnenie si zákonných nárokov; medzi zákonné nároky patrí aj výživné podľa osobitných predpisov (Zákon o rodine). Podľa § 9 zákona o pomoci v hmotnej núdzi ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi. Podľa § 62 ods.1 zákona o rodine plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času kým deti nie sú schopné sa samé živiť. Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30% zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona (zákon o životnom minime).

Pomoc v hmotnej núdzi si študent uplatňuje na základe žiadosti, ktorá sa podáva na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí rodiny podľa miesta trvalého pobytu študenta. Zamestnanci úradu posúdia hmotnú núdzu študenta (26 ročného študenta) pristupujú individuálne (nie rovnako). Prihliada sa na majetkové pomery študenta, príjmové pomery študenta ako aj povinnosť rodičov študenta pre účely hmotnej núdze prispievať študentovi na výživu. Nárok na pomoc v hmotnej núdzi vzniká študentovi na základe právoplatného rozhodnutia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
http://moje.hnonline.sk/node/5325