VITAJTE V E - PORADNI.

Vitajte!

Máte problém, potrebujete radu, vysvetlenie alebo chcete zverejniť svoje skúsenosti a názory?

Tak Ste na správnom mieste. Sme tu pre Vás.

Píšte....

2012/05/16

Predlžená materská dovolenka a výpoveď.

Manželka je momentálne na materskej dovolenke, ktorá končí 31.5.2012 (3 - roky dieťaťa) , ale materská dovolenka bude predĺžená pretože maličkému diagnostikovali cukrovku. Jedná sa nám o to, že v meste stretol manželku jej zamestnávateľ a naliehal na ňu aby si podala výpoveď z práce. Jeho firma medzitým skrachovala, manželka ostala ako jeho posledná zamestnankyňa so zmluvou na neurčito. Myslíme si, že to nie je náš problém, doteraz nás nijako neoboznámil z tým, že skrachoval (písomne). Keďže aj materskú dovolenku budeme mať predĺženú, chceli by sme vedieť či sa máme z tým zaoberať, keďže asi nám tú výpoveď nemôže dať a preto na nás tlačí aby sme si ju sami podali.
Ďakujem J.L.

6 komentárov:

Anonymný povedal(a)...

Dobrý deň

Zamestnávateľ je povinný Vás upozorniť písomne o možnom rozviazaní pracovného pomeru. Pracovný pomer je možné ukončiť : dohodou, výpoveďou.
DOHODOU končí pracovný pomer vtedy, keď obe strany so skončením SÚHLASIA. Dohoda je totiž dvojstranný právny úkon, kedy je rovnaký prejav vôle zamestnanca aj zamestnávateľa skončiť pracovný pomer.

Dohodou je možné skončiť pracovný pomer takpovediac hocikedy, bez ohľadu na tom či je zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke, materskej dovolenke, PN... pretože tak chcú obe strany.

VÝPOVEĎ je naopak jednostranný právny úkon, kedy len jedna zo zmluvných strán zamestnanec & zamestnávateľ chce skončiť pracovný pomer a vôľa druhej strany na skončenie pracovného pomeru nemá vplyv. Zamestnávateľ NESMIE dať zamestnankyni výpoveď (jednostranne s ňou skončiť pracovný pomer) o.i. aj počas rodičovskej dovolenky.

Ak chcete vo firme skončiť Vy sama, môžete podpísať dohodu o skončení pracovného pomeru, ale v dohode musí byť uvedený dôvod skončenia, a to nadbytočnosť. Vtedy máte nárok na odstupné vo výške dvojnásobku Vášho priemerného zárobku, resp. trojnásobku, ak Váš pracovný pomer trval viac ako 5 rokov u tohto zamestnávateľa. NEPODPISUJTE DOHODU O SKONČENÍ PRACOVNÉHO POMERU BEZ UDANIA DÔVODU. Vtedy by ste nárok na odstupné nemali.

zdroj:http://moje.hnonline.sk/node/2295
A

Anonymný povedal(a)...

Pokračovanie
Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

* v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
* pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
* v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke, alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,
* v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
* v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

* z dôvodov, že sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
* z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke; ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
* pre iné porušenie pracovnej disciplíny, ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
* ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov, že sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť, alebo že sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

Užitočné informácie získate na:
http://portal.gov.sk/portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=675

eporadca povedal(a)...

Zákonom uznaný dôvod, kedy sa rodičovská dovolenka dá predĺžiť a pritom nestratiť nárok na rodičovský príspevok, je dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa. Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa je choroba a stav, ktoré trvajú (alebo je predpoklad, že trvať budú) viac ako dvanásť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov a vyžadujú osobitnú starostlivosť.

Orgán, ktorý posudzuje dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa je úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Mamička musí podať žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok. Na základe posudku môže požiadať o predĺženie rodičovskej dovolenky, pričom najdlhšie jej môže byť predĺžená do šiestich rokov veku dieťaťa. Po odsúhlasení žiadosti dostáva matka naďalej rodičovský príspevok, ale nesmie pracovať. Dieťa, ak to jeho zdravotný stav dovoľuje, môže navštevovať škôlku na maximálne 4 hodiny denne.
zdroj: http://www.praca-ako.sk/matka-v-pracovnom-pomere/predlzenie-rodicovskej-dovolenky/

eporadca povedal(a)...

Rodičovskú dovolenku si možno predĺžiť aj vtedy, ak je dieťa zdravé. V tom prípade ide o osobnú celodennú starostlivosť o dieťa do 6 rokov veku, kedy mamička nedostáva rodičovský a ani iný obdobný príspevok, ale štát za ňu platí zdravotné poistenie, dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. Matka musí zájsť do sociálnej poisťovne a podpísať čestné prehlásenie, že sa bude osobne celodenne starať o dieťa.
http://www.praca-ako.sk/matka-v-pracovnom-pomere/predlzenie-rodicovskej-dovolenky/

eporadca povedal(a)...

Problém s predĺžením rodičovskej dovolenky môže nastať vtedy, ak je mamička zamestnankyňou. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť matke rodičovskú dovolenku do 3 rokov veku dieťaťa, do 6 rokov len v prípade, že ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa. Ak sa matka rozhodne, že zostane doma pri zdravom dieťati a bude sa o neho naďalej celodenne starať aj po dovŕšení 3 rokov (6 rokov), musí požiadať zamestnávateľa o súhlas. Zamestnávateľ jej môže poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy alebo ak sa nedohodnú, tak ju prepustiť.
zdroj: http://www.praca-ako.sk/matka-v-pracovnom-pomere/predlzenie-rodicovskej-dovolenky/

eporadca povedal(a)...

Ak mamička po skončení rodičovskej dovolenky nemá prácu alebo ju zo zamestnania obratom prepustili, môže podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Za uchádzačov o zamestnanie platí štát poistné do zdravotnej poisťovne. Tí nezamestnaní, ktorí spĺňajú podmienky, majú nárok na podporu v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti má poistenec, ktorý v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky.

Podľa novely zákona o sociálnom poistení platnej majú i mamičky po skončení rodičovskej dovolenky nárok na podporu v nezamestnanosti. Podmienkou je, že počas poberania rodičovského príspevku mali status zamestnankyne, čiže zostávali u zamestnávateľa v evidencii zamestnancov. Ide o to, že iba obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky sa započítava do obdobia poistenia v nezamestnanosti, na základe ktorého vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti.
http://www.praca-ako.sk/matka-v-pracovnom-pomere/po-rodicovskej-dovolenke-na-urad-prace/